وبلاگ

  • خانه
گل پنبه

گل پنبه به دلیل ظاهر و رنگ سفید خود که با هر رنگ ترکیبی خاص ایجاد می‌کند، می‌تواند در طراحی انواع محصولات گل همچون سبد و دسته گل حضور داشته باشد و جذابیتی دوچندان به محصول هدیه دهد.

گل پنبه؛ این کلمه در ذهن پنبه، الیاف، لباس و صنعت نساجی را تداعی می‌کند و آنچنان ذهن را به سمت گیاهی جذاب و سپید سوق نمی‌دهد، اما باید چشم‌ها را شست جور دیگر نگاه کرد.

گل پنبه بارها و بارها در زندگی ما به جزء پوشاک و البسه کارایی داشته و از آن استفاده کرده‌ایم، برایتان سوال خواهد بود که کجا؟

فکر کنید در حال آماده سازی و تزئین کادو یا تنگی بلورین هستید، در انتهای کادو و ظرف خود گل و برگ‌های رنگارنگ خشکی می‌ریزید، گل‌های خشکی که شبیه به برگ هستند، اما برگ نیستند و آن را نمی‌توان شبیه گلبرگ‌های گلی بدانید، این گلبرگ‌های خاص چیزی نیست جزء غلاف خشک شده پنبه.

غلاف خشک شده گل پنبه

گیاه پنبه که ظاهری زیبا دارد در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری با آب و هوای گرم رشد می‌کند که در ایران می‌توان در استان خراسان، جیرفت، گرگان، ورامین و اهواز کشت آن را انجام داد.

این گیاه که طول عمر زیادی دارد، دارای 43 گونه مختلف است که تنها دو گونه از آن در ایران کشت می‌شود، یک گونه معروف به طلای سفید و گونه دیگر با نام خاصی معرفی نشده و تنها بعد از خشک شدن، برگ‌های آن رنگ سبز به خود می‌گیرد.

این گیاه که عموما ارتفاعی بین نیم متر تا 2 متر دارد بعد از 45 روز از کاشت که در ایران در اسفند و فروردین کاشت آن آغاز می‌شود، گل‌های زرد رنگش با طول عمر 24 ساعت باز می‌شود و نوید بخش آغاز تولد پنبه را می‌دهد تولدی که می‌توان تا روزهای پایانی تیرماه آن را در خاک نگهداشت.

نکته قابل توجه آن است که این گیاه را می‌توان در زمین و ظروف باغبانی کشت کرد و از خواص دارویی، تزئینی و در تولیدات نساجی استفاده کرد.

اگر علاقمند شدید که این گیاه را بکارید، باید بدانید که این گیاه در دمای 21 تا 26 درجه امکان رشد خواهد داشت و نیاز دارد که به صورت منظم آبیاری شود، البته باید این گیاه در کودی که دارای منیزیوم، پتاسیم، ازت و فسفات است، قرار بگیرد.

هر گل و گیاه در فرهنگ‌های مختلف به عنوان نمادی از آن یاد می‌شود که پنبه در فرهنگ‌های مختلف به عنوان نماد ارج نهادن به اطرافیان، خوش شانسی، ثروت، زندگی پس از مرگ، پاکی و عشق مادری شناخته می‌شود.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که در 18 استان ایران، پنبه کشت می‌شود و در سال گذشته میلادی (2022 میلادی)، ایران حدود 65 هزار تن پنبه تولید کرده و در این زمینه جایگاه بیست و هفتم جهان را از آن خود کرده است و در همین مدت زمان 2 برابر میزان تولید، واردات پنبه به ثبت رسیده است.

اما جایگاه پنبه در طراحی و چیدمان محصولات مرتبط با گل؛ در سال‌های اخیر طراحی و چیدمان دسته گل، سبد گل (باکس) و محصولات مرتبط با گل آرایی به سمت طراحی‌های مینیمال (ساده‌گرایی) سوق یافته است که به دلیل ترکیب رنگ گل پنبه که تلفیقی از رنگ‌های سفید و قهوه‌ای است به این طراحی بسیار کمک کرده است.

البته ناگفته نماند در ترکیب‌های شلوغ و دارای رنگ‌های گرم، رنگ‌های این گل بسیار کمک حال است.

همانطور که بارها در مبحث رنگ‌ شناسی اعلام شده، رنگ مادری به نام رنگ سفید وجود دارد که در کنار تمام رنگ‌ها قرار می‌گیرد و ترکیب این رنگ با دیگر رنگ‌ها نمای زیبایی به کار خواهد داد، این اتفاق به واسطه رنگ پنبه، این گل را بسیار کاربردی کرده و در بسیاری از طراحی‌های گل مورد استفاده قرار داده است.

بررسی‌ها در سطح بازار گل تهران نشان از آن دارد که گل پنبه، در روزهای عادی پاییز و زمستان بسته‌ای (5 شاخه)، به قیمت 50 هزار تومان عرضه می‌شود و در برخی از روزهای خاص همچون ایام شب یلدا تا قیمت 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.

ناگفته نماند که گل پنبه به تنهایی در تزئینات داخلی منازل امروزی بسیار مورد استفاده قرار گرفته و افراد می‌توانند بدون کوچک‌ترین تغییر یا استفاده از المان‌های طراحی برای طراحی فضای داخلی منازل خود از این گل زیبا استفاده کنند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *