وبلاگ

  • خانه
daste-gol-top-1

در خیلی از مواقع پیش آمده که از خرید دسته گل خود به دلیل نوع پیچیدن آن راضی نیستید و فروشنده را که سلیقه خود را تحمیل کرده، مقصر می‌دانید اما باید بدانید که شما نقش پررنگ‌تری در انتخاب نوع پیچش دسته گل از سوی فروشنده دارید، اما چطور؟

دسته گل چیست؟

همه افراد در ذهن خود می‌دانند دسته گل چیست، اما زمانی که بخواهیم برای آن تعریفی ارائه کنیم، توان بیان تصویر ذهنی خود را در قالب کلمات نداریم و با انتخاب چند گل، رنگ روبان و کاغذ رنگی از فروشنده می‌خواهیم دسته گلی برای ما طراحی کند، دسته گلی که در ظاهر تنها گل‌های آن را ما انتخاب کرده‌ایم اما در واقعیت اینطور نیست، بلکه نوع پیچیدن دسته گل توسط ما انتخاب شده اما خودمان از آن خبر نداریم.

قبل از آنکه از تاثیر شما در نوع پیچیدن دسته گل صحبت کنیم، باید تعریف آن را بیان کرد؛ به مجموعه‌ای از گل‌ها که به روش خلاقانه کنار هم چیده شده‌اند، دسته گل می‌گویند، در این تعریف به چند کلمه یا عبارت خاص همچون (مجموعه‌ای از گل‌ها) و (روش خلاقانه) باید توجه شود.

در ادامه مطلب دلیل توجه به این عبارت‌های کوتاه بیان خواهد شد.

در ابتدا گفته شد که شما به عنوان سفارش دهنده دسته گل حتی نوع پیچش دسته گل را به صورت غیرآگاهانه انتخاب می‌کنید اما خودتان از این اتفاق آنچنان خبر ندارید. حال برای شما سوال است که چگونه شما این انتخاب را به فروشنده گل تحمیل می‌کنید اما از این مهم خبر ندارید، برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید انواع دسته گل را یکبار با همدیگر مرور کنیم.

انواع دسته گل

در حال حاضر دو نوع دسته گل گرد (متقارن) و یک طرفه یا آبشاری (غیرمتقارن) وجود دارد و انتخاب نوع دسته گل ارتباط تنگاتنگی با نوع گل دارد.

در تعریف دسته گل‌های متقارن یا گرد یک نکته حائز اهمیت است و آن اینکه گل‌ها کاملا به صورت گرد و متقارن چیده شده‌اند و دسته گل یک طرفه یا آبشاری (غیرمتقارن) به دسته گلی گفته می‌شود که کاملا گرد نبوده و یک سمت دسته گل از سمت دیگر بلندتر است.

البته دسته گل‌های یک طرفه یا آبشاری دارای خواب بوده و می‌توان آن را روی دست به صورت افقی نگهداشت.

اگر حضور ذهن داشته باشید در سال‌های نه چندان دور دسته گل‌های آبشاری بسیار طرفدار داشت و به واسطه برگ‌های کشیده و بزرگ این نوع دسته گل برای مشتریان پیچیده می‌شد، اما رفته رفته برگ‌های بزرگ جای خود را به کاغذهای رنگی داد، کاغذهایی که در سال‌های اخیر طراحی و تولید آن‌ها بسیار متفاوت از گذشته شده و نمی‌توان تنها به چشم یک کاغذ پیچش گل به آن‌ها نگاه کرد، زیرا جنس این کاغذها تنها کاغذی و تک رنگ نیست و تنها در پیچش دسته گل از آن‌ها استفاده نمی‌شود و در آینده موارد استفاده از آن‌ها را در سبد گل که همراه با عروسک و بادکنک تزئین می‌شود، بیان خواهد شد.

گل‌ها زبان دارند؟

بسیاری از افراد معتقدند که گل‌ها و گیاهان احساس دارند و زبان آن‌‌ها در انتقال این احساس، رنگ، بو و ظاهر آن است، ظاهری که خود زبان بدنی دارد و با این زبان بدن به خریدار، هدیه گیرنده و فروشنده پیام‌هایی را منتقل می‌کند که یکی از این پیام‌ها تاثیر بسزایی در چینش گل در یک دسته گل دارد.

در مجموع گل‌ها از طریق زبان بدن خود در انتقال پیام به دنبال آن هستند که نوع خود را معرفی کنند، گل‌ها به دو دسته گل گرد و یک طرفه تقسیم بندی می‌شوند که در حدود 80 درصد گل‌ها زبان بدن گرد یا کروی شکل دارند، این کلام به معنی آن است که 80 درصد گل‌ها از هر جهت دارای شکلی کروی و گرد هستند و هیج بخشی از گل با بخش دیگر در ظاهر متفاوت نیست.

کدام گل‌ها گرد و کدام یک طرفه هستند؟

همانطور که گفته شد، گل‌هایی با سطح مقطع کروی به عنوان گل گرد شناخته می‌شود که گل‌هایی همچون گل رز، لیسینتوس، داوودی، ژربرا و آفتابگردان به عنوان گل گرد و گل‌هایی همچون گل مریم، آنتاریوم، گلایل و شیپوری به خاطر شکل ظاهری و زبان بدن، در دسته گل‌های یک طرفه یا کشیده جای می‌گیرند.

حال با شناخت زبان بدن گل‌ها می‌توان به سوال اصلی مبنی بر اینکه شما به عنوان خریدار دسته گل چگونه می‌توانید در پیچش دسته گل تاثیر گذار باشید، پاسخ داد.

فروشنده گل در زمان پیچش دسته گل به نوع گل‌های انتخابی شما دقت می‌کند زمانی که گل‌های اصلی شما گرد باشد، باید دسته گل را گرد و زمانی که گل‌های اصلی شما کشیده یا یک طرفه باشد، باید گل‌ها را به صورت یک طرفه بپیچد.

اما کار به این‌جا ختم نمی‌شود، زیرا شما در کنار گل اصلی، گل فرعی و گل‌های فیلر (گل‌های پر کننده) انتخاب می‌کنید که گل‌های فرعی نیز در انتخاب نوع دسته گل تاثیرگذار است.

شما در انتخاب خود، چهار گل رز را به عنوان گل اصلی و در کنار آن چهار گل شب‌بو و چهار گل آلستر را به عنوان گل فرعی انتخاب کرده‌اید و فکر می‌کنید با این انتخاب که دو گل با زبان بدن گرد دارد، دسته گل شما به صورت گرد پیچیده می‌شود، اما فروشنده گل شما را به صورت یک طرفه یا نامتقارن می‌پیچد.

برای شما سوال خواهد بود که چرا این اتفاق رخ داده است؟

 باید در پاسخ گفت در کنار تعداد گل‌‌ها، حجم گل نیز تاثیرگذار است و حجم چهار گل شب‌بو بیش از چهار گل رز و چهار گل آلسترا است، در مجموع می‌توان گفت، تعداد و حجم گل در پیچیدن دسته گل تاثیرگذار و نوع پیچش دسته گل را تعیین می‌کنید.

نکات نهایی

در انتها باید به چند نکته توجه شود، در انواع گل‌ها به گل فیلر یا پر کننده اشاره شد، این گل‌ها عموما گل‌های غیر اصلی هستند که رنگ و ظاهر زیبایی دارند اما به عنوان یک گل شاخص یا تک شناخته نمی‌شود، از آن‌ها استفاده کرد، از این‌رو از این گل‌ها برای پر کردن فضای خالی بین گل اصلی و فرعی استفاده می‌شود تا دسته گل پرتر، حجیم‌تر و آراسته‌تری داشته باشیم.

نکته بسیار در استفاده و پیچش فیلرها در کنار گل اصلی آن است که باید به خواب گل‌های فیلر و کشیده دقت شود، این موضوع از آن رو بیان می‌شود که یک طرفه بودن و نمای ظاهری دسته گل به بهترین شکل رعایت شود.

نکته قابل توجه آنکه زبان بدن برخی از گل‌های یک طرفه و کشیده آنچنان کشیده نیستند بلکه غنچه‌های باز نشده و برگ‌های شاخه از غنچه باز شده کروی شکل گل بالاتر قرار گرفته که در اینجا باید این گل را نیز در دسته گل‌های کشیده، یک طرفه یا دارای خواب قرار داد و دیگر گل کرد و کروی محسوب نمی‌شود.

جمع بندی

در انتها بار دیگر تاکید می‌شود که شما به عنوان خریدار در تعیین نوع پیچش دسته گل تاثیر بسزایی دارید و با انتخاب گل‌ها که دارای زبان بدنی گرد و کروی یا کشیده هستند، نوع پیچش دسته گل را انتخاب می‌کنید اما فراموش نشود که در تعداد گل‌ها که بر پیچش دسته گل تاثیرگذار است، حجم گل‌ها نیز تاثیرگذار است.

در ابتدای مطلب به تعریف دسته گل اشاره و بیان شد که دو عبارت (مجموعه‌ای از گل‌ها) و (روش خلاقانه) مهم است، که در ادامه مطلب به این موارد اشاره شد، اما بار دیگر باید گفت که مجموعه‌ای گل‌ها دارای سه بخش گل‌های اصلی، فرعی و پرکننده‌ها (فیلر) است که هر کدام در مکانی مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین دسته گل‌ها به دو روش گرد و یک طرفه پیچیده می‌شود که با خلاقیت و نوع نگاه شما زیبایی دوچندانی دریافت می‌کنند.

انتهای متن

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

یک نظر

  1. امیر

    یادش بخیر قدیم‌ها چقدر گل های ابشاری مد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *